Hakkımızda

Borusan Otomotiv Grubu; Borusan Otomotiv İthalat, Borusan Otomotiv Pazarlama, Borusan Oto ve Borusan Oto Kıbrıs, Borusan Otomotiv Premium, BOM Motor Sporları olarak altı şirketiyle premium otomobil segmentinde hizmet vermektedir.

Borusan Holding ve Almanya'da faaliyet gösteren Giwa Holding'in ortaklığı olan Borusan Otomotiv Grubu, 1984 yılında 47 kişilik ekibi ile BMW Türkiye distribütörlüğünü üstlenmiş ve 1992 yılında motosiklet tutkunlarının gözdesi BMW Motorrad’ın, 1998’de en iyi 4x4 araçların üreticisi Land Rover'ın, 1999’da küçük otomobil segmentinde fark yaratan MINI'nin ve son olarak da 2014 yılında lüks, konfor ve performansın birleşimini temsil eden Jaguar’ın katılımıyla marka yelpazesi tamamlamıştır.

Büyük Ölçekli
1984
1.001-5.000 Çalışan

Borusan Otomotiv Grubu

Borusan Otomotiv İthalat, 35 yılı aşkın süredir Türkiye’de BMW, MINI ve BMW Motorrad markalarının distribütörlüğünü yürütürken, Borusan Otomotiv Pazarlama ise Jaguar ve Land Rover markalarının distribütörü olarak hizmet vermektedir.

Borusan Oto ise, Borusan Otomotiv’in Türkiye’de temsil ettiği tüm markaların satış ve satış sonrası hizmetlerinde faaliyet göstererek, Borusan Otomotiv Yetkili Satıcısı ve Yetkili Servisi olarak 10 tesisinde, Borusan Oto Kıbrıs ise Land Rover Yetkili Satıcı ve Yetkili Servisi olarak Kuzey Kıbrıs’taki tesisinde müşterilere en iyi deneyimi sunmak odağıyla hizmet vermektedir.

Borusan Otomotiv Premium ise bir Borusan Otomotiv Grubu iştiraki olarak 2012 yılından itibaren faaliyetlerini sürdürmektedir ve Borusan Otomotiv’in distribütörlüğünü yaptığı BMW, MINI, Jaguar ve Land Rover marka otomobillerin kiralama, finans, kasko ve ikinci el satış hizmetlerini tüm yetkili satıcılarında sunmaktadır. Türkiye'de motor sporlarının gelişimine ve Türkiye'nin yurt dışında tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla Borusan Otomotiv tarafından 2008 yılında kurulan ve bu süreçte 4 kıtada 20 ülkede 36 farklı pistte gerçekleştirilen 370 yarışta start almış ve 18 şampiyonluk kazanmış olan Borusan Otomotiv Motorsport (BOM), bünyesinde BOM Akademi, BOM E-Team ve BOM Karting kuruluşlarını barındırmaktadır.

Benzersiz Deneyim

Borusan Otomotiv Grubu, sektöründe yenilikçi hizmetleriyle müşterilerine benzersiz deneyim, paydaşlarına sürdürülebilir değer sunmaktadır. Vizyon olarak ise premium otomobil ve motosiklet segmentinde, öncü ve tercih edilen ilk şirket olmayı belirleyen Borusan Otomotiv, stratejik hedefleri ışığında güçlü bir sinerji yaratarak katma değer odaklı iş süreçlerine imza atmaktadır.

Borusan Otomotiv Grubu şirket genelindeki sürdürülebilirlik yol haritasını topluma, çevreye ve müşterilere fayda ilkesi paralelinde “Türkiye Otomotiv Sektörünün Elektrifikasyon Dönüşümünde Öncü Olmak” vizyonu ile belirlemiştir. Böylelikle Türkiye’de otomobil kullanımına yeni bir yaklaşım kazandırarak, çevre dostu ulaşıma çözüm üreten öncü şirket olmayı hedeflemektedir.

Ayrıca; Borusan Otomotiv Grubu, en büyük sermayesinin İnsan olmasından hareketle “Çalışan Mutluluğu” ve varoluş nedeninin ve geleceğinin teminatı olan ‘Müşteri Mutluluğu’, 2020 yılındaki sürdürülebilirlik çalışmalarının ana odak alanlarını oluşturmuştur.

Değer Yaratan Projeler

Borusan Otomotiv Grubu değer yaratan birçok projeye imza atmaya devam ediyor. Bunlardan bazıları;

  • Alpha Genç Yetenek
  • Alpha Staj
  • Anahtar Kadında-Kadın Teknisyen Yetiştirme Programı
  • Mentorum
  • SKY-Satışta Kariyer Yolu Programı
  • Voltran

Alpha Genç Yetenek

91 yılından beri yürüttüğümüz ve The Peer Awards for Excellence’dan uluslararası ödül kazanan Borusan Alpha Genç Yetenek Programımız kapsamında, potansiyeli yüksek yeni mezun gençleri Borusan Otomotiv Grubu’na kazandırıp geliştirerek geleceğin liderlerini yetiştiriyoruz. Mevcut yılın Haziran/Temmuz döneminde lisans ya da yüksek lisans eğitimini tamamlayabilecek öğrencileri potansiyellerini ölçeceğimiz değerlendirmelere alıyoruz. Bu değerlendirme sonrasında tam zamanlı olarak işe alınan yeni mezunları 2 senelik yapılandırılmış bir gelişim programına dahil ederek geleceğin liderleri olma yolunda destekliyoruz.

Alpha Staj

Borusan Alpha Staj Programımız kapsamında, üniversite 3. ve 4. sınıf ya da yüksek lisans öğrencilerini uzun dönem stajyer olarak değerlendiriyoruz. Programımız boyunca öğrenciler haftanın 2 ya da 3 günü stajlarını yaparken bir yandan da eğitimlerine devam edebiliyor. Alpha stajyerlerimiz, staja başladıkları ilk gün itibarıyla deneyimli Borusan çalışanlarıyla birlikte öğreniyor, gelişiyor, projelerde yer alıyor ve katkı yaratıyor. Böylelikle kariyerlerine bir adım önde başlıyor.

Mezun olan stajyerleri Borusan Alpha Genç Yetenek Programı için mutlaka değerlendiriyor, Borusan yolculuklarının devam edebilmesi için onları destekliyoruz.

Anahtar Kadında-Kadın Teknisyen Yetiştirme Programı

Borusan Otomotiv Grubu olarak biz, hayata eşit bakmaya değer veriyoruz. Borusan Eşittir yaklaşımı ile çıktığımız bu yolda fırsat eşitliği ilkesine uygun olarak sektörümüze kadın teknisyen kazandırıyor, Anahtar Kadında Programımız ile eşitlik ve çeşitlilik için kadın çalışan sayımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu uygulamamızın yalnızca bizim için değil sektörümüz için de benchmark olacağına inanıyoruz.

Mentorum

2019 yılından beri devam eden Mentorum programı ile her yıl çalışanlarımızı yöneticilerimizle mentorluk süreci için bir araya getiriyoruz. Mentorum programı, Mentorların liderlik gelişimine; Menteelerin ise yetkinlik gelişimi ve kişisel liderliğine katkı sağlaması nedeniyle hem Mentor hem de Menteeler için karşılıklı fayda sağlayan bir süreç. Programımızı kurumsal bilgi ve deneyimi aktararak herkesin gelişimine destek olan, motivasyon yaratan ve aynı zamanda çalışanlarımızın liderlik ve iletişim becerilerini arttıran bir gelişim yolu olarak görüyoruz.

SKY-Satışta Kariyer Yolu Programı

Borusan Otomotiv Grubu Satışta Kariyer Yolu programı, geleceğini otomotiv sektöründe şekillendirmek isteyenlere açtığımız yeni bir kapı. Program yetenekli gençlere satışta geleceğin lideri olmak için eğitim süreci sunarken ofisi ve sahayı birebir deneyimleme fırsatını da içeriyor. Deneyim şartı aranmayan bu programda üniversitelerden yeni mezun olmuş katılımcılara eğitimler ardından kadroya geçme ve Borusan Otomotiv’de Satış Danışmanı olma şansı da getiren SKY’nun, sadece Borusan Otomotiv’in değil, tüm otomotiv sektörünün geleceğine liderler yetiştirmede büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Voltran

Başarının odağında insanı gören bir yönetim anlayışı ile başlattığımız Voltran ekibi sayesinde farklı departman ve kademelerdeki Borusan Otomotiv Grubu çalışanları gönüllü olarak bir araya geliyor, şirket içerisinde gelişim ve değişim alanı gördükleri her konu hakkında İK ekibimize özgürce seslerini duyuruyor. Böylece geri bildirim ve taleplerimizi üst yönetim ile hızlı ve etkin bir şekilde buluşturuyoruz. İş-özel hayat dengesi, esnek yan haklar, takdir ve ödüllendirme, doğum günü izni gibi birçok konuda çalışmalar yapan Voltran ekibi için bizim sloganımız; “Görmek istediğin değişimin parçası ol.”